top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תהילה קול

עיצוב משרדים 2023

עודכן: 16 באוג׳ 2023

מישהו צופה היום בסדרה של אפל - WeCrashed ? סיפור עלייתו ונפילתו של אדם נוימן עם רעיון המשרד החדש של WeWork שהצליח ברמה עולמית היסטרית בזכות שינוי יעוד המשרד למקום עבודה שיתופי, חברתי קהילתי - בדומה לקיבוץ בישראל - מקום שיגרום לאנשים להגיע למשרד בשמחה ולא בשביזות יום א'. אז הרעיון בגדול - כמו רעיון הקיבוץ במקור - הוא רעיון מצויין. אנחנו לא מדברים כרגע על למה זה לא צלח במקרה שלו, ומה היו החלומות או האשליות שפיתח, אלא על נושא עיצוב המשרדים האלה. כי זה מה שמעניין אותנו, נכון? מה שהוא עשה ניסו רבים אחריו לעשות בישראל וכנראה שגם בעולם. הידיעה שבעולם המודרני האדם מבלה את רוב זמנו במשרד או במקום עבודה כלשהו, הוא ידוע ויש יגידו גם די עגום. לשנות את זה כנראה לא נוכל, כי ברגע שהזמן שלנו הפך להיות מהיר יותר וגם המהירות הולכת וגדלה (שימו לב איך וואטסאפ הגדילו את המהירות בה ניתן לשמוע הודעות קוליות, הכל כדי לא לבזבז זמן מיותר על כלום), כך גם שעות העבודה הלכו והתארכו. הרעיון של בילוי הזמן במשרד המודרני נלעס רבות ונכתבו עליו אין ספור כתבות, מחקרים רבים ואנו לא דנים בכך.


איזור מנוחה ושיתוף בחברת הייטק - הרבה רעיונות עולים ב אופליין
איזור מנוחה ושיתוף בחברת הייטק - הרבה רעיונות עולים ב אופליין

אנו עוסקים באיך עיצוב משרדים בעידן המודרני הפך להיות חלק בלתי נפרד מהרעיון ליצור סביבת עבודה יותר אטרקטיבית, נוחה, כיפית, משמחת עבור העובד. אם עד סוף שנות ה 90, מרחבי העבודה והמשרדים היו משמימים, רצפות פרקט זול במקרה הטוב, או ריצוף טרצו ישן ושטיחים מקיר לקיר בצבע חום-בז' במקרה הרע, תאורת פלורסנט שצובעת את הכל בלבן קר ומדכא, ריהוט אחיד ועגום, שולחנות אחידים, קירות אטומים שיצרו משרדים מבודדים, תקרה פריקה מהסוג הקבוע, ללא שום מעוף, עציץ ישן שלא השקו אותו מאה שנה בערך ותמונות זולות שמישהו טרח והביא מהבית כי עבר דירה, היום הכל השתנה. אם יש משהו שבהחלט היה חייב להשתנות בצורה קיצונית, זה עיצוב הפנים. גם בלי קשר לעניין הקהילה והשיתוף, אין דבר יותר מבאס ומדכא מלהגיע מידי יום למקום כזה. לא מדובר רק במשרדי הייטק. כל מקום עבודה צריך שיהיה נעים, כיפי לעובדים בו, שירגישו שמשקיעים בהם תמורת עבודה קשה, מעייפת וארוכה. גם עובדי משרדי עורכי דין, רואי חשבון או משרדים של מפעלים של לואו-טק זכאים להרגיש טוב כשהם מגיעים לעבודה. אין סיבה שהמשרדים לא יהיו פתוחים יותר צבעוניים יותר, עם ריהוט טוב ומושקע יותר שיתאים להנדסת אנוש.


חדר ישיבות שקוף חלקית
חדר ישיבות שקוף חלקית

קירות דקורטיביים בסוגים שונים ושילובים של גימורים ,דלפקי קבלה יפים ומקוריים שנעשים בנגרות אומן (ולא אלה שמוכרים בכמויות מסחריות ורואים אותם בכל פינה), תאורה פונקציונלית כזו שיושבת בין קירות או תקרות ומתגלה רק דרך ההילה שהיא מפיצה, או תאורה דקורטיבית סופר מגניבה ומהממת. הריצוף הפך לריצוף בטון, אריחי גרניט פורצלן במידות גדולות במיוחד, או עץ תלת שכבתי שגם יתיישן יפה עם הזמן ואפילו שטיחים מקיר לקיר במקומות מאוד ספציפיים שאף תורמים לעיצוב בצורת חלוקתם החדשה.


עיצוב פנים מספק חדרי ישיבות א פורמליים
גם במרפסת אפשר לנהל ישיבות באווירה אחרת

אריחי התקרה האקוסטיים הישנים והמאוסים התחלפו בצורות אקוסטיות חדשניות שתלויות מהתקרה עם כבלים או מקובעים בגבהים שונים - דבר שיוצר עוד עניין ומשחק חדש במראה המוכר, כי אפילו להביט בתקרה נהיה מחזה מרתק. אין ספק שאת השינוי המהותי בתחום עיצוב המשרדים בטח שלא התחילו ב WeWork, אלא דווקא בחברות ההייטק הגדולות בעולם כמו Google, Microsoft, Facebook והרשימה עוד ארוכה, וכמו באמריקה כך בישראל. כל מה שעובד שם בתחום החדשנות יעבוד גם כאן. היום אין משרד שקם או מחליט להתחדש, להתרחב או להשתנות שירשה לעצמו לעשות זאת בלי מעצבת פנים.


יצירתיות זו המילה. אספתי בשבילכם סגנונות שונים של עיצובים בחברות ותראו איך כשיש רצון (וגם יכולת) אפשר לעשות קסמים

(תמונות להמחשה) - עיצוב משרדים 2023


עיצוב פנים במשרדים הוא היום מחוייב המציאות, וכל עובד שמגיע לראיון מסתכל איך יראה מקום העבודה הבא שלו, מה שבהחלט משפיע על בחירתו. ככל שיש יותר משרדים מעוצבים כך התחרות בעניין זה גדלה. העובדים רוצים איכות חיים במקום העבודה שלהם וכבר מספיק מעודכנים במה שקורה בשוק. גם מקומות כמו סוכנויות רכב וחנויות רגילות יוצרות איזה מרחב עבודה מעניין ומסקרן, אז למה לא לתת לעובדים להנות בדיוק כמו ללקוחות שמגיעים למקומות כאלה, ואפילו יותר? עיצוב מקום העבודה נהיה אחד האלמנטים החשובים שהעובד רואה ומשווה. עיצוב הפנים חשוב בכל מקום, בבית, בבתי הספר, במקומות בילוי וכמובן שעיצוב פנים במשרדים ומקומות עבודה חשוב לעין ערוך באותה המידה. אז אם אתה בעל עסק או חברה ויש איזה נכס שבו תרצה לפתוח את החברה שלך, אין זמן נכון יותר להתחיל בתכנון עקרוני ומפורט כבר מהבסיס. מתחילים במדידת פנים מפורטת ומשם השמיים הם הגבול.
17 צפיות

Comments


bottom of page