top of page

שיפוץ הבית

לאנשים שבונים או משפצים בית בפעם הראשונה יש המון שאלות! וזה די ברור. אני מדמיינת סוג של כאוס, מליון שאלות שמתרוצצות בראש שכל אחד מבעלי המקצוע שואל ואתה מרגיש חסר אונים. אז החלטתי לעזור ולהקל ע"י דף שמכיל המון שאלות שנשאלות ע"י בוני בתים/משפצים והתשובות עליהן. כך שבמקום לחפש בפורום כזה או אחר להשאיר שאלות ולהמתין לתשובות, שאגב לא תמיד מהימנות אפשר במקום אחד למצוא את כל המידע המקצועי. 

שאלה: מעצבת פנים, משרד לעיצוב פנים, סטודיו לעיצוב פנים, קבלן, מפקח בנייה, מנהל פרוייקט מישהו יכול לעשות לי סדר בראש?

תשובה: לגבי שלושת המונחים הראשונים מבחינת הלקוח זה פחות עקרוני איך נותן השרות מגדיר את עצמו, כמובן שבמקרה של פרוייקטים גדולים עדיף שמשרד עם צוות מעצבים יקח חלק בתהליך. עוד מידע על מעצבת ואדריכל. הקבלן הוא מבצע העבודה, הוא מעסיק אנשי מקצוע ובחלק מהמקרים מבצע בעצמו חלק מהעבודה. מפקח הבנייה הוא אדם שמוודא שעבודת הקבלן מתבצעת על פי תוכניות המעצבת. מנהל פרוייקט מוודא שכל השלבים מבוצעים לפי הסדר, שהאריחים הוזמנו ובזמן, שאיש האלומניום מגיע לבצע מדידות מחר כי הקבלן מפרק את היציקה מחר. בשיפוץ על פי רב מעצבת הפנים היא מנהלת הפרוייקט בבנייה חדשה לעיתים המפקח הוא גם מנהל הפרוייקט. קבלן לעולם לא יהיה מפקח בנייה! כלומר יפקח על עבודתו שלו.

שאלה: באיזה גובה ממקמים את השיש במטבח ובחדרי הרחצה?

תשובה: גובה סטנדרטי למיקום שיש הוא 90 ס"מ. ישנם אנשים גבוהים ונמוכים יותר בין לקוחותינו שמבקשים לעיתים גובה שאינו סטנדרטי, ואז ההבדל יתבטא בעד סנטימטר-שניים בלבד לכאן או לכאן. בנוסף יש לקחת בחשבון כיורים מונחים. יש בשנים האחרונות שימוש נרחב בכיורים מונחים בחדרי הרחצה, ואז גובה השיש או המשטח התחתון מושפע מגובה הכיור, כאשר הכיור עצמו הוא זה שמכתיב את הגובה העליון של 90 הסנטימטרים.

שאלה:שלום הילה, אנחנו משפצים את חדר רחצה הורים אצלינו בבית, ורצינו לדעת באיזה גובה למקם את האינטרפוץ באמבטיה, במקלחון ובכיור הרחצה?

תשובה: אינטרפוץ באמבטיה ממקמים בגובה 75 ס"מ כדי לאפשר נוחות הגעה לברז למי שיושב באמבטיה. זו המידה המומלצת, אבל אין מידה אחת לפי איזשהו תו תקן. יש הורים שמקלחים את ילדיהם באמבטיה, ולכן אולי עדיף להם למקם את הגובה דווקא ב 90 ס"מ או אף יותר. 

שאלה: באיזה גובה ממקמים אינטרפוץ בטוש במקלחת ילדים ובאיזה גובה במקלחת הורים?

תשובה: גובה האינטרפוצים המקובל הוא 90-105 ס"מ. במקלחות ילדים הייתי ממקמת בגובה 90 ס"מ ובמקלחת הורים, במיוחד בגלל גובהם, יקל עליהם להגיע לגובה 100 ס"מ. 

שאלה: מה הגודל המינימלי עבור מקלחון?

תשובה: הגודל הסטנדרטי הוא 80/80 ס"מ בדירות קבלן בעיקר. בבתים פרטיים משתדלים להרחיב ל 90/90 מינימום. אך בבתים רבים הגודל מתרחב, בגלל תוספות של נישות במקלחון למיקום בקבוקי סבון ושמפו, רוצים ליצור תחושת מרחב מפנקת ורחבה ככל האפשר, להוסיף ספסל מעניין או אפילו יוצרים שתי יציאות מים למקלחת זוגית משותפת ורומנטית, ואז המקלחון גדול במיוחד.

שאלה: הקבלן המליץ לנו להתקין באמבטיה של הילדים שני ברזים של 3-דרך במקום ברז אחד 4-דרך. מה זה בדיוק אומר? מה היתרונות והחסרונות של החלופות?

תשובה: האינטרפוץ זו מילה שבטח כבר שמעתם בעבר, הכוונה היא לחלק של הברז שנמצא בתוך הקיר. בשלוש דרך יש לו שתי כניסות, מים חמים ומים קרים ויציאה אחת שהולכת לטוש קבוע/ראש גשם או למזלף. בכל מקרה ישנה יציאה אחת איפה שהוא בקיר. בארבע דרך יש שתי כניסות, מים חמים ומים קרים ושתי יציאות, אחת לטוש/ראש גשם והשנייה למזלף. כמובן שישנו כפתור שמווסת את המים לאחת היציאות. כאשר רוצים גם מזלף וגם ראש גשם ניתן להשתמש בארבע דרך או לחילופין להשתמש בשני ברזים של שלוש דרך. ברז ראשון משמש למזלף והשני לראש הגשם. יותר ויותר אנשים בוחרים בשני אינטרפוצים של 3 דרך במקום אחד של 4. קודם כל המחיר של שניים יותר זול מאחד של 4 (תופתעו אולי לשמוע), ושנית, יש משהו בעיצוב של המקלחון, בסימטריה של שני אינטרפוצים ותליית המזלף במרכז שיוצר מראה מאוד אלגנטי ויוקרתי. אז כן, כדאי. 

שאלה: הי, יש לי שאלה שקשורה לעיצוב מסעדות. אני רוצה לפתוח מסעדה בת"א והמעצבת פנים שלקחנו המליצה לשמור על מרחקים של מטר עשרים בן שולחן לשולחן. זה מספיק?

תשובה: מאוד תלוי בסידור השולחנות. לא תמיד מטר עשרים מספיק. לדוגמא במקרה של שני אנשים שיושבים בגבם למעבר צריך מרחק גדול יותר.

שאלה: אני מעוניינת לרצף בפרקט את המטבח שלי. יש איזשהו פרקט שעמיד למים ומתאים למטבחים?

תשובה: ראשית אנחנו כמובן מדברים על למינציה ולא פרקט עץ! הפרקטים היום מיוצרים באיכות גבוהה שעמידה גם במים. אני ממליצה לך להתייעץ עם חברות פרקטים כדי שיתאימו לך את הפרקט הנכון.

שאלה: שלום הילה, אני רוצה להחליף את כל הדלתות בבית. בכל החנויות שהייתי בהן מציעים לי דלתות פנים עם צירים גלויים (רגילים) או צירים סמויים. האם הצירים הסמויים טובים יותר? האם יש לזה משמעות עיצובית? בואי נגיד שתקציב הוא לא בעיה. 

תשובה: מההבט הפונקציונלי אין הבדל. מבחינה אסטטית, הצירים סמויים רק כאשר הדלת סגורה. כלומר, כאשר הדלת סגורה מתקבלת דלת נקייה מצירים בתוך החדר (מחוץ לחדר בכל מקרה לא רואים את צירי הדלת) כמובן שזה יותר יפה. אם זה חשוב לך ואין בעיית תקציב תתפנקי. בהצלחה.

שאלה: הי יש לי שאלה לגבי חדרי שינה מעוצבים להורים. קנינו בית חדש שיש בו חדר הורים מאוד גדול. ( 5.50 על 4.90) אני מתלבטת אם לבנות חדר ארונות בתוך החדר. המיטה שלו ברוחב 2 מטר יש יציאה למרפסת וחלון גדול ברוחב 3.

תשובה: בעתיד עדיף שתשלחי סקיצה או תוכנית שיש לך כדי שהתשובה שלי תהיי יותר מדוייקת. בכל מקרה, היום הטרנד הוא ארון בחדר שינה ולא חדר ארונות. זו גם העדפה האישית שלי. כולם חולמים על חדר ענק ומואר ושכבר הוא מגיע אז בונים חדר בתוך חדר וחוסמים אותו. בעיני חבל, אבל אפשרי אם את ממש חולמת על חדר ארונות. שוב, חייבים תוכנית של החדר

שאלה: שלום, בדירת קבלן שקניתי עושים לי עכשיו הנמכות עבור המזגן. באופן אישי אני לא מתחברת לכל נושא הגבס ובכלל עשו את ההנמכות לא אחידות במסדרון ושמאלה ירדו 50 ס"מ וימינה ירדו 35 ס"מ. יש לך המלצה אחרת לבצע את ההנמכה.

תשובה: הי רונית, טכנית חייבים לרדת 50 ס"מ במסדרון עבור יחידת המזגן הפנימית, ולכן דווקא נכון עשו ששמרו על הקו כאשר פנו שמאלה גם כי הקיר יחסית קצר. לגבי הצד הימני ירדו כמה שצריך עבור התעלה, חבל שירדו סתם 50 ס"מ אם אפשר פחות. 

אני חושבת שנוצר שם איזור מאוד מעניין למשחקי צבעים.

שאלה: אני מחפשת מעצבת פנים בשרון. מאוד אהבתי את העבודות שלך אבל בכנות קשה מאוד לבחור. אפשר לשוחח עם אנשים שעבדת איתם?

תשובה: שלום צביה, אני בהחלט מבינה את חוסר היכולת לבחור. פרוייקט שיפוץ הוא מורכב ויקר מאוד ויש מבחר גדול של מעצבות פנים. אני מממליצה לך לפלטר כך: ראשית חפשי עבודות שאת אוהבת, שנית שוחחי עם המעצבת, שלישית דברי עם אנשים שסיימו איתה פרוייקטים.

אני מאמינה שאחרי כמה שיחות תרגישי הרבה יותר טוב לגבי הבחירה שלך. בנוסף אם זה פרוייקט מלא (לא רק עיצוב/שיפוץ מקלחת לדוגמא) כמובן שהייתי בוחרת במעצבת פנים עם מספיק נסיון. לשאלתך כמובן שאפשר ואף רצוי לשוחח עם אנשים שעבדתי איתם.

שאלה: שלום, יש לנו מטבח גלוסי סטון בצבע לבן משטח העבודה של חברת דקטון בצבע שחור-אפור. צבע הרצפה הוא אפור בהיר. אשמח לקבל המלצה על גוון חיפוי מתאים לקיר.

תשובה: הייתי נשארת בגוונים שקרובים לצבע המשטח דקטון או אפילו עולה עם המשטח דקטון גם על הקיר. שניהם יצאו מאוד יפה.

שאלה: שלום, אני גר בדירה קטנה בת"א ורוצה להוסיף משהו עיצובי בסלון בקיר שמאחורי הספה. רעיונות?

תשובה: יש המון אפשרויות: בריקים, טפט, צבע אקרילי מיוחד עם או בלי מדבקה דקורטיבית, טיח שליכט ועוד ועוד. 

שאלה: יש לי שאלה לגבי שיפוץ ועיצוב הבית. אנחנו בפתחה של החלטה מאוד קריטית מבחינתינו. מצד אחד אנחנו יכולים לקנות דירה מקבלן ומצד שני, בית קרקע ישן שזקוק לשיפוץ. יש אפשרות להעריך כמה יעלה לנו להביא את הבית למצב סביר?

תשובה: שני שלום, הבית במצבו נראה שהוא זקוק להריסה עד היסוד! העלות קרובה מאוד לבנייה חדשה שעלותה משתנה בהתאם לסטנדרט הבנייה, אבל היא לא פחות מ 5000 שקל למטר. 

שאלה: אני מאוד מתחברת לסגנון הכפרי (אני רואה מהתמונות באתר שגם את) מזה אומר סגנון כפרי מודרני?

תשובה: אני מזמינה אותך לקרוא בלוג ישן שלי "עיצוב פנים כפרי - כפרי מודרני - כפרי עדין"

שאלה: האם יש איזה שהוא מחירון עיצוב פנים שלפיו אוכל להעריך כמה אני אמורה לשלם על עיצוב הבית שלי?

תשובה: בגדול אני יכולה לומר שקשה מאוד להעריך עבודת תכנון ועיצוב פנים לפני שרואים את הבית, מצבו ומבינים מה התקציב והרצונות של הלקוח אני מזמינה אותך לקרוא את הבלוג שלי "מחירון עיצוב פנים" מקווה שזה יעשה לך קצת סדר.

שאלה : אני מחפש כסאות בר לאי שעשו לי במטבח. יש מקום מומלץ לרכישת הכסאות?

תשובה: אריה שלום, יש המון מקומות לקניית כסאות אבל זה פחות משנה. שים לב שאתה ציינת שאתה מחפש כסאות בר לאי במטבח. גובה בר מוגדר ל 1.10 ולכן גובה הכסאות המתאימים יהיה בסביבות 75 ס"מ לעומת זאת גובה אי במטבח הוא בדר"כ 90 ס"מ וגובה הכסאות המתאימים לו הוא 65 ס"מ

שאלה: הילה שלום, בסלון יש לי עמוד ברוחב 50 סמ' ועובי 20, מה ניתן לעשות איתו כדי שיהיה לו צידוק דקורטיבי?
תשובה: אם אפשר הייתי בונה עמוד נוסף ומייצרת בינהם סוג של ספרייה. אפשר גם למקם אקווריום, לייצר נישה מיוחדת ועוד. בהצלחה!

שאלה: הי אנחנו רוצים לבנות ארון גדול לאורך הקיר מול המיטה בחדר שינה שלנו ולמקם בו טלויזיה. באיזה גובה כדאי למקם אותה?

תשובה: כמה שיותר גבוה!

שאלה: רציתי להתייעץ לגבי עיצוב שירותי אורחים: גובה התקרה היא 2.80. גובה הדלת 2.20 הקבלן מחפה עד גובה 1.50.
אני חושב אם עדיף לחפות עד גובה המשקוף או עד 1.80

יש בשירותים ניאגרה סמויה ועל המבנה גבס יש אריחים בגודל 20 על 40 אני מעדיף לשמור על קו אחיד בכל השירותים.

תשובה: איני חושבת שכדאי לחפות את קירות חדר השירותים בכלל, אם כבר הקיר היחידי שאותו הייתי מחפה היה קיר האסלה בלבד, ואיתו הייתי מגיעה עד גובה התקרה ויוצרת מהגבס איזו נישה מעניינת, אולי בשילוב תאורה. את שאר הקירות הייתי צובעת בצבע מבריק מעט, כזה המדמה שמן אך מגיע על בסיס מים (אוניאור של נירלט/פוליאור של טמבור). בעיניי זה משאיר קירות רכים, קלים לניקוי בעזרת מטלית לחה, ומיוחדים בהרבה מעוד קיר אריחים סטנדרטי.

שאלה: שלום, אנחנו מתחילים שיפוץ בית ואני מאוד מבולבל לגבי השלבים בתהליך. מה עושים לפני מה? מתי מזמינים את האריחים, מתי נכנס החשמלאי? מתי האינסטלטור? מתי הנגר?

תשובה: אני מניחה שאתם לא לוקחים מעצבת פנים וחבל אבל בכל מקרה אני מאוד ממליצה לכם לקרוא את הבלוג שלי "42 שלבים בשיפוץ בית שאסור לפספס

שאלה: מזה אדריכלית פנים? אני מחפשת מעצבי פנים בגוגל ועולים לי משרדי אדריכלות פנים. 

תשובה: שרונה שלום, אדריכלות פנים זוהי "המצאה" ישראלית.אנסה לעשות סדר בבעלי המקצוע. יש אדריכל/אדריכלית שתפקידו לתכנן מבנים, לאשר אותם מול הרשויות ולחתום עליהם. יש מעצב פנים או אדריכל פנים שתפקידם לעשות תכנון פנימי של מבנה (תכנון הקירות מחדש בבית ישן או בדירת קבלן שרוצים לדוגמא סוויטת הורים במקום שני חדרים קיימים) תכנון קירות פוקוס, חשמל, תאורה הנמכות גבס וכדומה ובנוסף לעצב ולעשות סטיילינג. התפקיד האחרון נקרא סטיילינג אלו אנשים שעושים שינויים כגון החלפת ריהוט, אקססוריז, צבע וכדומה. אני מניחה שבגלל שאנשי הסטיילינג קוראים לעצמם גם מעצבי פנים רצו מעצבי הפנים שגם משרטטים, ומתכננים ולמדו לתואר (ולא "רק" ניחנו בכשרון) לבדל עצמם וכך הפכו לאדריכל פנים כלומר "אדריכל" לתכנון החלל הפנימי של המבנה. בכל מקרה, ממליצה לך לקרוא את הבלוג שלי "מעצב פנים, אדריכל ומה שביניהם"

שאלה: שלום מאד אהבתי את העיצוב של גלידת אלדו בזכרון. אני בבית עם תקרות בגובה של 266 ותוהה אם בכלל אפשר לשלב מאווררי תקרה עם תאורה (ספוטים או תאורה תלויה) בחללים לא גדולים או שזה עמוס מדי. מה היה הגובה באלדו? תודה

תשובה: ראשית תודה על המחמאות. שנית ההגדרה של חללים לא גדולים לא מספיק ברורה. אני מאוד אוהבת מאווררים עם תאורה בחדרים (אצלי בבית יש בכל החדרים) היום יש מאווררים שיורדים מהתקרה רק 24 ס"מ כך שהתקרה שלך מספיקה. לא ממליצה לרדת מתחת לגובה של 210 לתאורה ו 220 למאורר.

שאלה: בוקר טוב, אני ואשתי קונים בית בקסריה. שנינו נוטים לסגנון הכפרי יותר אבל התכנון החיצוני של הבית מתאים יותר לסגנון המודרני. אנחנו מאוד מפחדים שעיצוב הבית בסגנון מודרני יהיה קר.

תשובה: מזל טוב על קניית הבית החדש אשמח לעזור לך בעיצוב הבית. אתה מוזמן לקרוא את הבלוג שלי "בית בסגנון מודרני לא חייב להיות קר" 

 

שאלה: הי הילה, שנה טובה. אני משפצת את מקלחת ההורים בחדר שלנו. אני רוצה ארונית עם משטח בוצ'ר ועליה יהיה מונח כיור. באיזה גובה צריך למקם את הארונית?

תשובה: איריס שלום, גובה המשטח אמור להיות 75 ס"מ. גובה הכיור לאחר התקנה אמור להיות 90 ס"מ. אם אתם אנשים גבוהים במיוחד או נמוכים מהממוצע אפשר להתאים את הגובה מעט, אבל המידות שרשמתי הן הסטנדרט. 

שאלה:הילה שלום. אני ואשתי אמורים להכנס לדירת קבלן ואנחנו חייבים ייעוץ בתכנון התאורה. הסלון, פינת האוכל, המטבח וממבואת הכניסה יוצרים חלל אחד גדול ופתוח שגודלו בערך 45 מ"ר. 

1) האם את ממליצה להשתמש בסט תואם לכל האזורים מכיוון שהוא למעשה אותו חלל? 
2) האם את ממליצה להשתמש באור לבן או אור צהוב? האם כדאי לשלב?
3) בהנמכת הגבס מעל הטלויזיה אילו סוג ספוטים כדאי?  יש הבדלים בין ספוט עגול לספוט מרובע?

 

תשובה: הי חברים. תאורה בכלל ועיצוב תאורה בפרט היא תורה לא פשוטה ולכן אני לא חושבת שנכון לתת מידע באוויר. אני אשמח להפגש איתכם באחת מהחנויות שאני עובדת איתן, לפגוש יועץ תאורה מקצועי ויחד איתו לעזור לכם לתכנן את התאורה בבית מבחינת העיצוב, האווירה וכמובן כמות האור הנדרשת.

לגבי השאלות שלכם: סטים לא לא! כמובן שיש לשמור על קו עיצובי מסויים. לבית מומלץ אור לבן חם. לעולם אין לשלב אור לבן וצהוב. אין הבדל בצורת הספוטים, היום רב הספוטים הם לדים. חסרה לי מאוד הנמכה במטבח עבור תאורה! בסלון הספוטים הם דקורטיבים במטבח הם מאוד חשובים לעבודה. 

שאלה: שלום יש לי שאלה לגבי מקלחת ילדים. יש לי נישה במיוחד עבור הארונית והיא מאוד צרה (עומק 35) בגלל שהמקלחת מאוד צרה וישנה נישה, החלטתי להזמין נגר. אני מאוד אוהבת מגירות אבל המעצבת פנים המליצה על דלתות. מה דעתך?

תשובה: אני מסכימה עם מעצבת הפנים שלך, דלתות היא הבחירה הנכונה במקרה כזה. אם לוקחים בחשבון 4 ס"מ עבור דלת וגוף הארון זה משאיר בפועל 31 ס"מ. אם תעשי מגירות יש להוריד את גוף המגירה שזה עוד 5 ס"מ.

שאלה: אנחנו משפצים מקלחת עם שירותים והחלפנו לאסלה סמויה. חשבנו אולי לצבוע ולא להשתמש כלל בקרמיקה בגב השירותים. כדאי? מומלץ?

תשובה: שלום רועי. למרות שישנם צבעים יפים ואטומים לנוזלים, את אזור השירותים (הקירות הסמוכים) אני ממליצה לחפות עם קרמיקה. ישנם מקרים בהם יש צורך לנקות עם חומרים יותר קשים את הקירות סביב השירותים. מגובה 1.20 (גובה מתקן הניאגרה הסמויה) אפשר לצבוע.

bottom of page